Sütyen Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Ergenliğe yeni giren arkadaşlarımızın kafasına takılan sorunlardan biride sütyen bedenleridir. Bide annenizle sütyen seçimine giderseniz başınıza en büyük sorunlardan birini beraberinizde götürürsünüz. 🙂 Anneler tabi ki ergenlik döneminde en büyük yardımcınızdır fakat sizin ergenliğe yeni girmiş olmanız nedeniyle bu durumdan utanç duyarsınız ve annenizin kabinden size sütyen modelleri uzatarak bu oldu mu, şu oldu mu diye sorması sizi utandırır.

Peki sütyen bedeni nasıl hesaplanır? İşte sizlere detaylı bilgiler…

sutyen bedeni1 Sütyen Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Beden ölçünüzü nasıl bulursunuz?

Göğüs çevrenizin ölçüsünü almak için mezurayı memelerinizin altından göğüs kafesine çepeçevre dolayın. Mezuranın göğüslerin altından ve sırtınızda düz, yatay bir çizgi oluşturacak biçimde geçmesine özen gösterin.

Örneğin çevre ölçünüz 76 ise kullanmanız gereken sutyen 80 beden olmalıdır. Sutyen bedenleri 5 cm’lik birimler halinde yükseldiğinden ana birimi geçen değerlerde bir üst beden alınmalıdır.

Meme altı çevresi sutyen bedeni

70 cm. ve altı 70
71-75 cm.arası 75
76-80 cm. arası 80
81-85 cm.arası 85
86-90 cm arası 90
91-95 cm.arası 95
96-100 cm. arası 100

Sutyen cup (bone) ölçüsünü bulmak

Mezuranızı yine sırttan öne doğru, ancak bu kez memelerinizin ucundan (üstünden) geçecek biçimde çevreleyin. Çıkacak olan değer, birinci aşamada elde edilen meme altı çevresi değerinden daha fazla bir uzunluk olacaktır. Bu fark cup ölçüsünü verir.

Fark cup ölçüsü

6.5 cm’den küçükse A
6.5-13 cm. arası B
14 – 19.5 cm. arası C
19.5-26 cm. arası D
26 cm’den büyükse DD

Örneğin meme altı çevrenizin 73 cm, meme üstü çevrenizin 86 cm olduğunu varsayalim. İki ölçü arasındakı fark 11 cm olduğundan cup ölçünüz B olmalıdır. Dolayısı ile sutyen ölçünüz 75B’dir. Eğer sutyende cup belirtilmemişse B olarak düşünülebilir. Zaten kadınların çok büyük bir çoğunluğu B cup ölçüsünü kullanmaktadır.

Ölçünüzü, göğüslerinizde oluşacak şişlik ve gerginlikten etkilenmemesi için regl olmadan birkaç gün öncesinde alınız.

Sütyen Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Advertisements
%d bloggers like this: