Göz iltihabına karşı kişisel hijyene dikkat edilmeli

Göz iltihabına karşı kişisel hijyene dikkat edilmeli

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, ilde son günlerde artış gösteren göz iltihabı hastalığı ile ilgili uyarılarda bulundu. Tepe, durum endişe edilecek boyutta olmasa da önlem olarak kişisel hijyene dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

Tepe, yaptığı yazılı açıklamada, ilde son günlerde konjonktivite (kırmızı göz hastalığı veya göz iltihabı) vaka sayılarında artış saptandığını belirtti.

Hastalığın gözde kızarıklık, yanma, batma, kaşıntı hissi şeklinde belirtiler gösterdiğini ifade eden Tepe, daha önce İstanbul’da meydana gelen göz iltihabı salgınında etken mikroorganizmanın virüs olduğunun saptandığını kaydetti. Rize’deki vakaların da aynı
etken virüs olabileceğinden şüphe edildiğini anlatan Tepe, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ”Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz şikâyetlerle sağlık kuruluşumuza başvuran hastalardan alınan örnekler Sağlık Bakanlığı’na gönderilmiştir. Şu an için durum endişe edilecek boyutta olmasa da önlem olarak kişisel hijyene dikkat edilmesi gerekmektedir. Ellerin sık sık sabunla yıkanması, havluların kişilere özel olması ya da kâğıt havlu kullanılması gerekmektedir. Hastalık belirtisi gösteren çocuk veya yetişkinlerin derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Bulaşıcı olduğundan bu tür hastalığı olan çocuklar, doktorun onayı olmadan okula gönderilmemelidir.”

beyazgazete

Göz iltihabına karşı kişisel hijyene dikkat edilmeli

[end]

Advertisements
%d bloggers like this: