Sarımsağın faydaları ve kullanımı

Sarımsak uzmanların ağızlarından düşürmediği bitkiler arasında yer alıyor. Vücudumuz için bir çok şifa getiren sarımsağın tek kötü yanı kokusu. Onun haricinde hem yemeklerin yanında hemde hastalıklarda rahatlıkla kullanılabiliyor. Sarımsağın kötü kokusunu gidermek içinde daha önce açmış olduğumuz sarımsak kokusunu giderme makalelerinden yardım alabilirsiniz.

sarimsak4 Sarımsağın faydaları ve kullanımı

* Vücudun bağışıklık sistemini son derece kuvvetlendiriyor, ve her türlü alerjiyi özellikle damarsal kökenli ve strese bağlı cilt alerjilerini kökünden kesiyor, kansere karış tüm vücudu koruyor.
* Beyin hücreleri ve tüm sinir sistemlerinin yenilenmesini sağlıyor sinirdeki aksiyon potansiyelini düzenleyip ileri-refleks hızını artırıyor, felçlere ve vertigo hastalığına yararlı.
* Tüm romotizmal iltihabı önleyip, her tür romotizmal ağrıları dindiriyor, kireçlenmeyi önlüyor, eklem düzeylerinin yenilenmesini sağlıyor her türlü ağrıyı kesiyor.
* Böbrek ve safra taşlarını eritiyor idrar söktürüyor vücuttaki şişkinlik ve tüm dokulardan ödemi kaldırıyor.
* Helycobeacter pylori adlı ülser mikrobunu öldürerek mide ve oniki parmak bağırsağı ülserinin kesin tedavisini yapıyor.
* Kollestrol ve lipidi düşürüyor zararlı yağların yakılmasını sağlıyor, kilo verdiriyor (bazal metabolizmayı hızlandırıp yağların yakılmasını sağladığı için iştahı açıyor bu dönemde diyete dikkat etmek gerekiyor) şekeri düşürüyor, pankreasın yenilemesini sağlıyor. * Damar sertliklerini önlüyor, tansiyonu dengeliyor ve hipertansiyonu önlüyor. * Kurt veya solucan düşürücü olarak,
* Haricen yara iyi ediyor
* Mantar hastalıklarını engelliyor.
* Saçkıran hastalığını tedavi ediyor.
* Antiseptik olarak.
* Kolesterol düşürücüyor.
* Safra salgılarını artırıyor.
* Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren doğal bir antibiyotik.

Yan Etkileri:

Sarımsağın özellikle çiğ olarak fazlaca tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Bu şekildeki aşırı tüketim midede tahriş edici etkiye sebep olmaktadır. Özellikle tansiyon problemi olanlarda daha dikkatli olunmalıdır. Çünkü çiğ sarımsak tansiyon üzerinde düşürücü etkiye sahiptir. Bazı durumlar da çiğ sarımsak bir tür anemiye(kansızlık) neden olmaktadır.

Eğer kendinizi diğer günlerden daha yorgun, halsiz ve ağırlaşmış hissediyorsanız. Gözlerinizde kararmalar veya pul pul olmalar yaşıyorsanız. Hafif baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü mevcutsa sarımsaktan şüphelenebilirsiniz.

Kullanımı:

2,5 kilo limonun suyunu sıkın, 1 kilo sarımsağı kabuklarını soyun ve ezin. Büyük bir kavanoza bu karışımı dökün. Kavanozun kapağını kapatın ve 20 gün boyunca arasıra çalkalayın ama kapağını sakın açmayın. Koyu renk bir kavonoz tercih edin. Ya da kavanozun dılşını ışık almayacak şekilde kaplayın. İlaç olarak düşünün. 20. günün sonunda her sabah kahvaltıdan yarım saat önce bir fincan için. Kavanozdaki karışım bitene kadar devam edin. Ama düzenli olarak ve kavanoza ilave yapmayın.

Sarımsağın faydaları ve kullanımı

Advertisements
%d bloggers like this: