Adet öncesi – adet belirtileri

Sevgili Melek‘ler;

Biz kadınlar adet dönemi öncesi anormal bir stres yaşar, gereğinden fazla duygusal, asabi, sinirli oluruz. Adet dönemine yakın, göğüslerde ağrı ve dolgunluk olur, kimi kadın da ise bel, kasık ve mide ağrısı olur. Adet dönemi;aldatan kadinlar3 1789 Adet öncesi adet belirtileri

Bu terim, âdetten hemen önceki günlerde baş gösteren bir grup semptomu kapsar. Bu bozukluğun şiddeti hafif bir rahatsızlıktan kadının hayatını aksatıcı bir şikâyete kadar, süresi de bir günden bir hafta veya daha uzun bir döneme kadar değişkenlik gösterir. Genellikle, şiddetli semptomlar daha uzun bir zaman sürer. Başlıca özellikleri :

(a) Ruhsal durumda değişim: gerilim ve sinirlilik, bazen depresyon da görülür. Ruhsal durum değişken olup âdet yaklaştıkça kötüleşme eğilimi gösterir.

(b) Fizik semptomlar : Genel fizik rahatsızlık, şişkinlik duygusu, memelerde acıma ve şişme, bazen kilo artışı. Bu bozukluğa, hafif biçiminde, çok sık rastlanır. Nörotik kişilikli kadınlarda daha şiddetli semptomlar görülmesi muhtemeldir. Hormonal faktörler de önemlidir. Progesteron ve östrojen salgılarındaki bir dengesizlik sonucu gelişen progesteron yetersizliğinin bu duruma yol açtığı ileri sürülmüştür. Psikolojik semptomların oral kontraseptiflerle veya noretisteron gibi bir progestojen ile düzeldiği bugün ispatlanmıştır. Fizik semptomlar ise diüretik tedavisine daha iyi cevap vermektedir. Bu da, en az iki fizik mekanizmanın söz konusu olduğuna işaret etmektedir.

Adet dönemi ve adet belirtileri arasında en belirgin olan ise yüzümüzde ve vücudumuzun her hangi bir bölgesinde boy gösteren sivilceler ve karında şişlik, çirkinlik hissi başı çeker. Adet sonrası ise her kadın yeniden doğmuş gibi hafif, temiz ve kendini her zamankinden daha da güzel hisseder. Bunlar ve buna benzer belirtiler adet kanamasının özellikleridir.

Sancısız geçen adet dönemleri ve sağlıklı ömürler dileriz…

Adet öncesi – adet belirtileri

Advertisements
%d bloggers like this: