Balık yağının mucize faydaları

Balığın kendisi olduğu gibi yağıda vücudumuz içinde çok faydalıdır. Balık yağının vücudumuza olan faydaları nelermiş, hep birlikte öğrenelim…

balik yagi 300x300 Balık yağının mucize faydaları

“Denizi de sizin emrinize veren O’dur, ondan taze et yemektesiniz…” (Nahl Suresi,14), “Deniz avı ve onu yemek size ve (yeryüzünde) dolaşanlara bir yarar olarak helal kılındı…” (Maide Suresi, 96) ayetleri bize sanırım balığın ne kadar önemli bir besin olduğunu apaçık bir şekilde anlatmaktadır.

Balıktan elde edilen balık yağı, kalp- damar hastalıklarından romatizmaya kadar birçok hastalığa derman olan bir besindir. Balık yağının bu kadar faydalı olmasının şifresi içinde bulunan OMEGA- 3 adı verilen yağ asidinde gizlidir. Şunu belirtelim, her balıkta omega 3 bulunmaz.

HANGİ BESİNLERDE OMEGA -3 BULUNUR?

Somon, uskumru, ringa balığı, sardalye, alabalık gibi balıklar omega -3 içeren balıklardır. Soğuk sularda yaşayan yağlı balıklar da omega 3 yağ asitleri daha fazladır.

Bunun yanında bazı bitkisel kaynaklı gıdalar da omega -3 içerir. Mesela; ceviz, kabuklu kuruyemişler, semizotu, keten tohumu gibi.

Yazımızda balık yağının vücudumuz için nelere şifa olduğunu sizler için araştırdık.

İÇERİĞİ

Balıkta vücudumuz için önemli olan, az miktarı bile çok kıymetli olan mineralleri bol miktarda bulundurur. Protein, Omega -3, D vitamini, fosfor, sülfür, vanadyum gibi mineralleri içerir.

YARARLARI

* Uzmanlar kalp hastalıklarına yakalanmadan önce alınabilecek önlemlerin başında geldiğini belirtmişlerdir. * Kalp krizini önler ve kalp ritmini ayarlar.
* Bağışıklık sistemini fevkalade güçlendirir.
* Büyümeyi ve dokuların iyileşmesini sağlar.
* Cilt rengini güzelleştirir, saçların daha sağlıklı olmasını sağlar, bakteriyel enfeksiyonlarla mücadeleye katkıda bulunurlar.
* Diş sağlığı için birebirdir. Raşitizm (kemik zayıflığı), diş eti hastalıkları, guatr, hipertiroit gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelir.
* Omega–3 sayesinde, alyuvarlar içindeki oksijen taşıyan hemoglobin molekülünün üretimine yardımcı olur. * Kandaki kolesterolü düşürür.
* Kişinin daha enerjik ve güçlü olmasını sağlar. Vücudun enerji üretimine katkı sağlar. * Hamilelik sonrası depresyon için yararlı olduğu kanıtlanmıştır. * Diyabetin meydana getirdiği zararları önler.
* Uzmanlar çocuklarda kullanımın zihinsel gelişimlerine katkıda bulunduğunu tespit etmişlerdir. * Yaşlılıktaki görme kusurlarını azaltır.
* Kansere karşı bir kalkandır.
* Omega–3 özellikle hamilelik dönemi boyunca ve bebeklik döneminin başlarında, beyin ve sinirlerin uygun şekilde gelişimi için çok önemlidir. * İnsanın işine yoğunlaşmasını sağlar.

Önemli Uyarı:

* Balığın karaciğerinden üretilmiş olan balık yağlarını hamileler kullanmamalıdır. * Kullanım olarak günde 1–3 gr tavsiye edilmektedir.
* Kan sulandırıcı ilaç kullananlar doktora danışarak balık yağı kullanmamalıdır. * Ameliyata olacaklar ameliyattan önce balık yağı kullanımını kesmelidir.

Balık yağının mucize faydaları

Advertisements
%d bloggers like this: